M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası Azərbaycanın elm, mədəniyyət və maarifçilik tarixində xüsusi yer tutan müqəddəs bir məkandır. Bu elm ocağının rəhbəri, professor Kərim Tahirov illərdir ki, milli yaddaşımızın qorunması, zənginləşdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi naminə yorulmadan çalışan ziyalı rəhbər kimi tanınır. Onun fəaliyyəti sadəcə inzibati idarəetmə ilə məhdudlaşmır, o, kitabxananı yaşayan bir mədəniyyət məkanına, düşüncə və fikir mübadiləsinin mərkəzinə çevirməyi bacaran təşkilatçı və strateqdir.
Professor Kərim Tahirovun rəhbərliyi dövründə Milli Kitabxana yalnız kitab fondlarının saxlanıldığı yer deyil, həm də milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğ olunduğu bir elm və mədəniyyət platformasına çevrilmişdir. O, kitabxananın zəngin fondunun sistemləşdirilməsi, nadir nəşrlərin qorunması, arxiv materiallarının müasir üsullarla mühafizəsi istiqamətində mühüm işlər görmüş, milli irsimizin gələcək nəsillərə bütöv və sağlam şəkildə çatdırılması üçün genişmiqyaslı layihələrə imza atmışdır. Onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən rəqəmsallaşdırma prosesi sayəsində minlərlə qiymətli nəşr elektron mühitə köçürülərək oxucuların istifadəsinə verilmişdir.
Kərim Tahirov kitabxana işini yalnız texniki və inzibati proses kimi deyil, mənəvi missiya kimi dərk edir. O, dəfələrlə çıxışlarında kitabın xalqın yaddaşı, dövlətin intellektual dayağı olduğunu vurğulamış, oxu mədəniyyətinin inkişafını milli təhlükəsizlik qədər önəmli saymışdır. Bu yanaşma onun rəhbərlik fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir. O, kitabxananın fəaliyyətini dövlətin mədəni siyasəti ilə uzlaşdıraraq, milli ideologiyanın təbliği istiqamətində ardıcıl addımlar atmışdır.
Professor Tahirov ölkəmizin mədəni həyatında keçirilən beynəlxalq konfransların, kitab sərgilərinin, ədəbi-bədii gecələrin təşkilində fəal rol oynamış, Milli Kitabxananı beynəlxalq kitabxana şəbəkələri ilə əməkdaşlıq edən nüfuzlu quruma çevirmişdir. Bu əlaqələr sayəsində Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti dünya miqyasında daha geniş tanıdılmış, xarici ölkələrin kitabxanaları ilə qarşılıqlı layihələr reallaşdırılmışdır. Onun fəaliyyəti nəticəsində kitabxana qlobal informasiya mühitinə inteqrasiya olunaraq müasir standartlara cavab verən elm məkanına çevrilmişdir.
Vətənpərvərlik ruhu professor Kərim Tahirovun həyat və fəaliyyətində xüsusi yer tutur. O, hər zaman dövlətçilik prinsiplərinə sadiq mövqe nümayiş etdirmiş, milli maraqların qorunmasını özünün ali vəzifəsi kimi qəbul etmişdir. Azərbaycan dövlətinin mədəni siyasətini dəstəkləyən, ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strateji xətti rəhbər tutan Kərim Tahirov öz fəaliyyətində dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin mədəniyyət və elm sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirmiş, bu siyasətin həyata keçirilməsində öz töhfəsini vermişdir.
Xüsusilə Vətən müharibəsindən sonra Milli Kitabxanada şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər professor Tahirovun təşəbbüsü ilə həyata keçirilmişdir. Şəhidlərin həyat yoluna həsr olunan guşələrin yaradılması, onların qəhrəmanlığını əks etdirən nəşrlərin toplanması və ictimaiyyətə təqdim olunması, qazilər haqqında məlumat bazalarının formalaşdırılması onun milli həmrəylik ruhuna verdiyi önəmin göstəricisidir. O, şəhid ailələri və qazilərlə keçirilən görüşlərdə kitabxananın qapılarını onların üzünə hər zaman açıq saxlamış, bu müqəddəs ailələrə mənəvi dəstək göstərmişdir.
Professor Kərim Tahirov şəhid ailələrinin övladlarının təhsilə və mütaliəyə marağının artırılması üçün xüsusi layihələrin həyata keçirilməsinə də önəm vermişdir. Kitabxanada təşkil olunan tədbirlər, təqdimatlar və maarifləndirici proqramlar vasitəsilə bu ailələrin cəmiyyətə inteqrasiyasına, mənəvi dayaq tapmasına töhfə göstərilmişdir. Onun yanaşmasında kitab yalnız bilik mənbəyi deyil, həm də təsəlli və güc qaynağıdır.
Onun rəhbərliyi altında Milli Kitabxana əməkdaşlarının peşəkar inkişafına da xüsusi diqqət ayrılmışdır. Kadrların bilik və bacarıqlarının artırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, innovativ idarəetmə metodlarının tətbiqi istiqamətində atılan addımlar kitabxananın dayanıqlı inkişafını təmin etmişdir. Kərim Tahirov kollektivlə qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan münasibət quraraq, sağlam iş mühiti formalaşdırmışdır.
Professor Tahirov milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasını özünün mənəvi borcu sayır. O, klassik irsimizin, xüsusilə M.F.Axundovun ideyalarının təbliğini davamlı şəkildə diqqətdə saxlayaraq, maarifçilik ənənələrinin yaşadılmasına xidmət etmişdir. Kitabxananın adını daşıdığı böyük mütəfəkkirin irsi onun rəhbərliyi dövründə daha geniş şəkildə araşdırılmış və ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri göstərir ki, professor Kərim Tahirov sadəcə bir qurumun rəhbəri deyil, milli yaddaşın keşiyində dayanan, dövlətçiliyə sədaqətlə xidmət edən, vətənpərvər ziyalı obrazıdır. Onun ömrü kitabın işığında, xalqın maariflənməsi yolunda və dövlətin mədəni dayaqlarının möhkəmləndirilməsi istiqamətində keçmişdir. Bu gün M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ölkənin aparıcı elm və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi fəaliyyət göstərirsə, bu, ilk növbədə onun düşünülmüş rəhbərliyi, milli maraqlara bağlılığı və yorulmaz zəhməti ilə bağlıdır.