Qaradağın Kommunal Həyatına Nizam və Qayğı Gətirən Rəhbər – Namizəd İsmayılovun Xidmət Yolu
Namizəd İsmayılov: Bütün uğurlarımızın memarı sözsüz ki, bizim əziz prezidentimizdir
Namizəd İsmayılov uzun illərdir ki, Qaradağ rayonunun kommunal təsərrüfat sistemində məsuliyyətli və şərəfli bir missiyanı icra edir. Qaradağ Rayon Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı Birliyinin rəisi kimi onun fəaliyyəti sadəcə inzibati idarəçiliklə məhdudlaşmır; bu fəaliyyət rayonun gündəlik həyat ritminə, sakinlərin rahatlığına, küçələrin səliqəsinə, həyətlərin abadlığına birbaşa təsir göstərir. Kommunal sahə görünməz zəhmət tələb edən bir sahədir və burada görülən işlərin nəticəsi hər gün minlərlə insanın rahatlığında özünü göstərir. Namizəd İsmayılov bu məsuliyyəti dərindən dərk edən, hər detalı diqqətdə saxlayan rəhbər kimi seçilir.
Onun rəhbərliyi dövründə Qaradağ rayonunda abadlıq və təmizlik işləri daha sistemli və davamlı xarakter almışdır. Küçələrin mütəmadi olaraq təmizlənməsi, məişət tullantılarının vaxtında daşınması, yaşayış binalarının ətrafının səliqəyə salınması, həyətlərin abadlaşdırılması kimi işlər gündəlik fəaliyyətin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. O, kommunal xidmətlərin sadəcə texniki proses olmadığını, bunun vətəndaşa xidmət və dövlətə sədaqət məsələsi olduğunu hər zaman vurğulayır. Onun yanaşmasında hər bir bina, hər bir həyət, hər bir küçə dövlətin və cəmiyyətin bir parçasıdır və bu parçaya göstərilən diqqət ümumi rifahın göstəricisidir.
Namizəd İsmayılovun idarəçilik üslubu tələbkarlıqla qayğının vəhdətinə əsaslanır. O, əməkdaşlarına qarşı həm prinsipial, həm də anlayışlı mövqe nümayiş etdirir. Kommunal sahədə çalışan işçilərin zəhmətinin qiymətləndirilməsi, onların sosial rifahına diqqət göstərilməsi, iş şəraitinin yaxşılaşdırılması onun rəhbərlik fəlsəfəsinin əsas istiqamətlərindəndir. Çünki o, yaxşı bilir ki, səliqəli küçələrin, təmiz həyətlərin arxasında zəhmətkeş insanların alın təri dayanır.
Qaradağ rayonunda aparılan abadlıq layihələri, park və istirahət zonalarının səliqəyə salınması, yaşayış massivlərində təmir və bərpa işlərinin təşkili birliyin fəaliyyətində yeni mərhələ açmışdır. Bu işlər yalnız texniki yenilənmə deyil, eyni zamanda insanların həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi deməkdir. Namizəd İsmayılovun təşəbbüsü ilə kommunal xidmətlərin operativliyi artırılmış, vətəndaş müraciətlərinə həssas yanaşma prinsipi gücləndirilmişdir. Sakinlərin problemlərinin dinlənilməsi və həllinə çevik reaksiya göstərilməsi onun rəhbərliyində prioritet istiqamətlərdəndir.
Onun fəaliyyətində sosial həssaslıq xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı Namizəd İsmayılovun insani keyfiyyətlərinin bariz nümunəsidir. Qaradağ rayonunda yaşayan şəhid ailələrinin mənzil-məişət problemlərinin həllinə dəstək göstərilməsi, qazilərin müraciətlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşılması onun üçün vəzifə borcundan daha artıq, mənəvi məsuliyyət məsələsidir. O, bu ailələrin qarşısında dövlətin və cəmiyyətin borcunu dərindən hiss edir və öz səlahiyyətləri çərçivəsində onların rahatlığını təmin etməyə çalışır.
Namizəd İsmayılovun vətənpərvərliyi onun bütün fəaliyyətində açıq şəkildə hiss olunur. O, dövlətçilik prinsiplərinə sadiq, milli maraqları hər şeydən üstün tutan bir rəhbər kimi tanınır. Qaradağ rayonunun abadlığına göstərilən diqqət, əslində, Azərbaycanın inkişafına verilən töhfənin bir hissəsidir. O, hər zaman vurğulayır ki, güclü dövlət yalnız böyük layihələrlə deyil, eyni zamanda hər bir rayonun, hər bir küçənin səliqəsi və nizamı ilə də möhkəmlənir.
Onun cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş inkişaf strategiyasına sadiqliyi və bu siyasətin yerli səviyyədə həyata keçirilməsində fəallığı xüsusi qeyd olunmalıdır. Dövlət başçısının abadlıq, sosial rifah və vətəndaş məmnunluğu ilə bağlı tapşırıqlarının icrası Qaradağ rayonunda öz real əksini tapır. Namizəd İsmayılov bu tapşırıqları yalnız rəsmi göstəriş kimi deyil, milli inkişaf kursunun ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edir və öz fəaliyyətini bu istiqamətdə qurur.
Onun rəhbərliyi altında kommunal təsərrüfat sahəsində nizam-intizam gücləndirilmiş, iş prosesində şəffaflıq və məsuliyyət prinsipləri ön plana çəkilmişdir. Hər bir əməkdaşın öz vəzifəsinə məsuliyyətlə yanaşması üçün mühit formalaşdırılmış, vətəndaşlarla münasibətlərdə etik davranış qaydalarına xüsusi önəm verilmişdir. Bu isə rayon sakinlərinin kommunal xidmətlərə olan inamını artırmışdır.
Namizəd İsmayılov üçün rəhbərlik kreslosu imtiyaz deyil, məsuliyyətdir. O, daim sahədə olmağı, görülən işləri yerində izləməyi, problemləri birbaşa öyrənməyi üstün tutur. Bu yanaşma ona rayonun real ehtiyaclarını daha dərindən anlamağa və operativ qərarlar verməyə imkan yaradır. Onun fəaliyyəti göstərir ki, kommunal təsərrüfat sahəsi düzgün idarə olunduqda şəhər həyatının sabit və rahat axarı təmin olunur.
Qaradağ rayonunun gündəlik həyatında hiss olunan səliqə, nizam və abadlıq mühiti təsadüfi deyil. Bu, ardıcıl zəhmətin, düzgün planlaşdırmanın və dövlətə sədaqətli xidmətin nəticəsidir. Namizəd İsmayılov öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, kommunal sahə də vətənə xidmət meydanıdır. Hər təmiz küçə, hər abad həyət, hər razı vətəndaş onun rəhbərlik fəlsəfəsinin canlı göstəricisidir. Bu xidmət yolu isə məsuliyyət, vətənpərvərlik və dövlətçilik prinsiplərinə sədaqət üzərində qurulmuş möhkəm bir yol olaraq davam edir.