Avtomobil Ticarətində Şəffaflığın və Sosial Həssaslığın Ünvanı – Sumqayıt Şəhər Avtomobil Bazarının Rəhbəri Müşfiq Tarıverdiyev
Screenshot_30-8-2025_95557_www.bing.com
Sumqayıt şəhərinin avtomobil bazarının rəhbəri Müşfiq Tarıverdiyev uzun illərdir ki, məsuliyyət, prinsipiallıq və təşkilatçılıq keyfiyyətləri ilə seçilən bir idarəçi kimi fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərliyi altında avtomobil bazarı sadəcə alqı-satqı məkanı deyil, həm də nizam-intizamın, şəffaf münasibətlərin və qarşılıqlı etimadın formalaşdığı bir iqtisadi mühitə çevrilmişdir. O, bu sahəyə rəhbərlik etməyi yalnız inzibati vəzifə kimi deyil, şəhərin iqtisadi həyatına töhfə vermək missiyası kimi qəbul edir və bütün qərarlarında məhz bu yanaşmanı əsas tutur.
Müşfiq Tarıverdiyevin idarəçilik üslubu ardıcıl nəzarət, sistemli planlama və operativ qərarvermə prinsiplərinə söykənir. Avtomobil bazarında satıcılarla alıcılar arasında sağlam münasibətlərin qorunması, süni qiymət artımlarının qarşısının alınması, qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunması və ümumi təhlükəsizlik qaydalarının təmin edilməsi onun fəaliyyətində əsas prioritetlərdəndir. O, bazarda nizam-intizamın qorunmasını iqtisadi sabitliyin vacib elementi hesab edir və bu istiqamətdə daim yenilikçi yanaşmalar tətbiq edir.
Onun rəhbərliyi dövründə avtomobil bazarında infrastrukturun yaxşılaşdırılması, müasir tələblərə uyğun şəraitin yaradılması və sahibkarların rahat fəaliyyət göstərməsi üçün zəruri addımlar atılmışdır. Satış meydançalarının səliqəli təşkili, nəqliyyat axınının düzgün istiqamətləndirilməsi və təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi nəticəsində bazar həm şəhər sakinləri, həm də digər bölgələrdən gələn vətəndaşlar üçün etibarlı ünvan kimi tanınır. Bu isə rəhbərin uzaqgörən idarəçiliyinin bariz göstəricisidir.
Müşfiq Tarıverdiyev sahibkarlarla daim dialoq şəraitində işləyir, onların problemlərini dinləyir və operativ həll yolları tapmağa çalışır. O anlayır ki, avtomobil bazarı yüzlərlə ailənin dolanışıq mənbəyidir və burada yaradılan sağlam mühit bütövlükdə sosial rifaha təsir göstərir. Bu baxımdan o, hər bir sahibkara məsuliyyətli tərəfdaş kimi yanaşır və onların qanun çərçivəsində sərbəst fəaliyyət göstərməsinə dəstək verir.
Onun fəaliyyəti təkcə iqtisadi sahə ilə məhdudlaşmır. Müşfiq Tarıverdiyev şəhid ailələrinə və qazilərə xüsusi həssaslıqla yanaşır, onların sosial problemlərinin həllində əlindən gələn dəstəyi göstərir. Avtomobil bazarında çalışan və ya dəstəyə ehtiyacı olan şəhid ailəsi üzvlərinə və qazilərə daim diqqət ayrılır, onların işlə təmin olunmasına, maddi və mənəvi baxımdan dəstəklənməsinə çalışılır. Bu münasibət onun vətəndaşlıq mövqeyinin və insani keyfiyyətlərinin göstəricisidir.
Vətənpərvərlik onun həyat prinsipidir. O, dövlətçiliyə sadiqliyi və milli maraqlara bağlılığı ilə seçilir. Azərbaycan dövlətinin güclənməsi, iqtisadiyyatın inkişafı və cəmiyyətin rifahı naminə görülən işləri dəstəkləmək onun üçün prioritetdir. Bu mənada o, ölkə rəhbərliyinin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi siyasəti daim yüksək qiymətləndirir və fəaliyyətində həmin siyasətin prinsiplərinə uyğun davranır.
Cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş inkişaf strategiyasına sadiqlik Müşfiq Tarıverdiyevin idarəçilik fəlsəfəsində mühüm yer tutur. O, dövlət başçısının sahibkarlığın inkişafı, şəffaf iqtisadi mühitin formalaşdırılması və sosial həssas təbəqələrin qorunması istiqamətində irəli sürdüyü təşəbbüsləri öz fəaliyyətində rəhbər tutur. Bu sadiqlik sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə ifadə olunur.
Müşfiq Tarıverdiyev üçün rəhbərlik etmək yalnız idarə etmək deyil, həm də örnək olmaq deməkdir. O, kollektivində dürüstlük, qarşılıqlı hörmət və məsuliyyət kimi dəyərlərin formalaşmasına xüsusi diqqət yetirir. Onun davranışı, qərarları və münasibəti əməkdaşları üçün motivasiya mənbəyinə çevrilmişdir. Bu isə bazarın ümumi fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir və iş mühitində sağlam atmosfer yaradır.
Sumqayıt şəhərinin avtomobil bazarı bu gün nizamlı fəaliyyəti, təşkilati çevikliyi və sosial məsuliyyət prinsipləri ilə seçilirsə, bu uğurun arxasında məqsədyönlü və sistemli idarəçilik dayanır. Müşfiq Tarıverdiyevin fəaliyyəti göstərir ki, düzgün yanaşma və vətəndaşlıq mövqeyi ilə istənilən sahədə müsbət nəticələr əldə etmək mümkündür. O, həm iqtisadi mühitin sağlamlaşdırılmasına, həm də cəmiyyətin sosial dayaqlarının möhkəmlənməsinə töhfə verən rəhbər kimi tanınır.
Bu gün Müşfiq Tarıverdiyev adı Sumqayıtda etibarlı idarəçilik, sosial həssaslıq və dövlətə sədaqət anlayışları ilə yanaşı çəkilir. Onun fəaliyyəti göstərir ki, iqtisadi sahədə uğur qazanmaqla yanaşı, insani dəyərləri qorumaq və cəmiyyətə fayda vermək mümkündür. Məhz bu xüsusiyyətlər onu rəhbərlik etdiyi sahədə seçilən və hörmət qazanan simaya çevirir.