Mənzil Quruculuğunda İntizam və Sosial Həssaslığın Ünvanı – Rəhim Müəllimin Xidmət Yolu
“Qurtuluş-93” Mənzil Tikinti Kooperativində Məhərrəm Novruzovun müavini kimi fəaliyyət göstərən Rəhim müəllim uzun illərdir ki, tikinti və mənzil təminatı sahəsində məsuliyyətli, sistemli və prinsipial fəaliyyəti ilə seçilir. Onun fəaliyyəti yalnız inzibati və təşkilati məsələlərlə məhdudlaşmır, eyni zamanda insanların ev arzusunun gerçəkləşməsi prosesində şəffaflıq, keyfiyyət və vətəndaş məmnuniyyətinin təmin olunmasına yönəlmiş kompleks bir idarəçilik modelini əhatə edir. Mənzil tikintisi sahəsi həm texniki, həm hüquqi, həm də sosial baxımdan həssas bir istiqamət olduğundan burada çalışan rəhbər şəxsin məsuliyyəti də ikiqat artır və Rəhim müəllim bu məsuliyyəti hər zaman ləyaqətlə daşıyır.
Kooperativdə müavin vəzifəsini icra edən Rəhim müəllim tikinti proseslərinin planlaşdırılmasında, layihələrin vaxtında və keyfiyyətlə başa çatdırılmasında, podratçı və texniki heyətin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsində mühüm rol oynayır. O, hər bir binanın təməlindən başlayaraq son təhvil mərhələsinə qədər bütün mərhələləri diqqətdə saxlayır, normativ sənədlərə və dövlət standartlarına uyğunluğun təmin edilməsinə xüsusi nəzarət edir. Onun yanaşmasında əsas prinsip keyfiyyətə güzəştə getməmək və gələcək sakinlərin təhlükəsiz, rahat və müasir yaşayış mühitinə sahib olmasını təmin etməkdir.
Rəhim müəllimin idarəçilik üslubu sərt intizamla insani münasibətin vəhdətinə əsaslanır. O, kollektivdə sağlam iş mühitinin formalaşmasına, əməkdaşların peşəkar inkişafına və qarşılıqlı hörmət prinsipinə böyük önəm verir. İş prosesində tələbkarlıq nümayiş etdirsə də, hər bir əməkdaşın fikrinə dəyər verir, onların problemlərini dinləyir və həll yollarının tapılmasına dəstək olur. Bu yanaşma kooperativ daxilində etibarlı və güvənli bir atmosferin yaranmasına səbəb olub.
Mənzil tikintisi sahəsində vətəndaş müraciətlərinin operativ cavablandırılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır və Rəhim müəllim bu istiqamətdə də diqqətli mövqe sərgiləyir. Mənzil sahibləri ilə müntəzəm görüşlərin təşkili, onların suallarının aydın şəkildə cavablandırılması, yaranan texniki və təşkilati məsələlərin yerində araşdırılması onun gündəlik fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsidir. O, hesab edir ki, vətəndaşın etimadı ən böyük kapitaldır və bu etimadı qorumaq üçün daim açıq və şəffaf olmaq lazımdır.
Rəhim müəllimin fəaliyyəti yalnız tikinti meydançası ilə məhdudlaşmır. O, sosial məsuliyyət anlayışını da rəhbərlik etdiyi sahənin ayrılmaz tərkib hissəsi kimi qəbul edir. Şəhid ailələrinə və qazilərə dəstək göstərilməsi məsələsində həssas mövqe nümayiş etdirir, onların mənzil təminatı və sosial problemlərinin həllində kooperativin imkanları daxilində yardım göstərilməsinə təşəbbüs göstərir. Bu ailələrə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşılması onun üçün təkcə vəzifə borcu deyil, həm də mənəvi məsuliyyətdir.
Vətənpərvərlik Rəhim müəllimin həyat və fəaliyyət fəlsəfəsinin əsas sütunlarından biridir. O, dövlətçiliyə sədaqəti, milli maraqlara bağlılığı və ölkənin inkişafına töhfə vermək əzmi ilə seçilir. Tikilən hər bir yaşayış kompleksi onun üçün sadəcə beton və kərpicdən ibarət tikili deyil, Azərbaycanın gələcəyinə qoyulan möhkəm təməl, ailələrin xoşbəxtliyinə açılan yeni bir qapıdır. Bu düşüncə ilə o, işinə yalnız peşə kimi deyil, həm də vətəndaşlıq missiyası kimi yanaşır.
Rəhim müəllim ölkədə həyata keçirilən quruculuq siyasətini daim dəstəkləyir və bu istiqamətdə göstərilən dövlət qayğısını yüksək qiymətləndirir. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən sosial yönümlü siyasətin, xüsusilə də mənzil və infrastruktur sahəsində aparılan islahatların real nəticələrinin şahidi olduğunu hər zaman vurğulayır. Onun fikrincə, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və abadlıq işləri ölkənin dayanıqlı inkişafının əsasını təşkil edir və bu prosesdə hər bir sahə üzrə çalışan məsul şəxslər öz payını ləyaqətlə yerinə yetirməlidir.
Kooperativdə aparılan tikinti işlərinin müasir memarlıq tələblərinə uyğunlaşdırılması, həyətlərin abadlaşdırılması, yaşıllıq zonalarının salınması və sakinlər üçün rahat infrastrukturun yaradılması da Rəhim müəllimin diqqət mərkəzindədir. O, yaşayış komplekslərinin təkcə bina deyil, bütöv bir həyat məkanı olduğunu düşünür və bu məkanın estetik, təhlükəsiz və funksional olmasına çalışır. Bu yanaşma sakinlərin gündəlik həyat keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir və onların razılığını artırır.
Onun rəhbərliyi altında formalaşan iş prinsipləri uzunmüddətli etibarlılığa əsaslanır. Müqavilə öhdəliklərinə sadiqlik, tikinti prosesində şəffaflıq, maliyyə intizamına riayət olunması və hüquqi prosedurların düzgün icrası kooperativin nüfuzunun qorunmasında mühüm rol oynayır. Rəhim müəllim hər zaman bildirir ki, inamı qazanmaq çətindir, lakin onu itirmək çox asandır və bu səbəbdən hər bir addım ölçülüb-biçilmiş şəkildə atılmalıdır.
Şəhid ailələri və qazilərlə görüşlərdə göstərdiyi səmimiyyət, onların problemlərinə biganə qalmaması və konkret dəstək mexanizmlərinin formalaşdırılmasına çalışması onun insani keyfiyyətlərini bir daha nümayiş etdirir. O, bu kateqoriyadan olan vətəndaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini dövlətin əsas prioritetlərindən biri kimi qəbul edir və rəhbərlik etdiyi strukturda da bu prinsipə uyğun davranır. Onun üçün Vətən uğrunda canını fəda edənlərin ailələrinə sahib çıxmaq mənəvi borcdur.
Bütün bu xüsusiyyətlər Rəhim müəllimi “Qurtuluş-93” Mənzil Tikinti Kooperativində yalnız bir müavin kimi deyil, eyni zamanda sistemli idarəçilik, sosial həssaslıq və dövlətə sədaqət nümunəsi kimi tanıdır. O, fəaliyyətində peşəkarlıqla vətənpərvərliyi, tələbkarlıqla humanizmi birləşdirərək həm kollektivin, həm də sakinlərin hörmətini qazanıb. Tikilən hər bir bina, təhvil verilən hər bir mənzil onun zəhmətinin və məsuliyyətinin real göstəricisinə çevrilib və bu yolun davamlı şəkildə irəliləməsi üçün o, bütün gücü ilə çalışmaqdadır.