Cəlilabad rayonunda elə adlar var ki, onlar artıq təkcə bir sahibkar kimi deyil, həm də cəmiyyətə mənəvi dayaq olan bir şəxsiyyət kimi tanınır. Cavid Qarayev məhz belə insanlardandır. Onun adı bu bölgədə sadəcə aptek fəaliyyəti ilə deyil, həm də insanlara şəfqət və mərhəmətlə yanaşması ilə çəkilir. O, rəhbərlik etdiyi aptekdə yalnız dərman satışı ilə kifayətlənmir, eyni zamanda insanların sağlamlığına, rifahına və sosial durumuna həssaslıqla yanaşan bir vətəndaş mövqeyi nümayiş etdirir. Onun fəaliyyəti kommersiya məqsədlərindən daha çox, insan sağlamlığına xidmət ideyası üzərində qurulub.
Aptek sahibi kimi Cavid Qarayevin əsas vəzifəsi əhalini keyfiyyətli və etibarlı dərman preparatları ilə təmin etməkdir. Lakin o, bu vəzifəni sıradan bir ticarət fəaliyyəti kimi deyil, müqəddəs bir missiya kimi qəbul edir. Rəhbərlik etdiyi aptekdə hər bir dərmanın saxlanma şəraiti, keyfiyyəti və düzgün təqdimatı diqqətlə nəzarətdə saxlanılır. O, müştərilərlə münasibətdə etik davranış prinsiplərinə xüsusi önəm verir, hər kəsə anlayış və hörmətlə yanaşır. İnsanlar onun aptekinə daxil olduqda yalnız dərman almaq üçün deyil, eyni zamanda səmimi münasibət və düzgün istiqamət almaq üçün müraciət edirlər.
Cavid Qarayevin fəaliyyəti təkcə iş otaqları ilə məhdudlaşmır. O, rayon əhalisinin sosial problemlərinə biganə qalmayan bir sahibkardır. Xüsusilə şəhid ailələrinə və qazilərə göstərdiyi diqqət və qayğı onun mənəvi dəyərlərə necə bağlı olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu ailələr üçün dərman təminatında güzəştlər tətbiq olunması, çətin vəziyyətdə olan insanlara təmənnasız dəstək göstərilməsi onun humanist mövqeyinin bariz nümunəsidir. O, hər zaman bildirir ki, Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələrinə xidmət etmək hər bir vətəndaşın borcudur.
Qazilərə münasibətdə göstərdiyi həssaslıq da xüsusi qeyd olunmalıdır. Müharibədən sağlamlıq problemləri ilə qayıdan igidlər üçün dərman təminatı məsələsində daim diqqətli və anlayışlı davranır. Onun rəhbərlik etdiyi aptekdə qazilərin ehtiyacları ön planda tutulur, onlara lazımi istiqamət və məsləhətlər verilir. Bu yanaşma sadəcə sosial məsuliyyət deyil, həm də dərin vətənpərvərlik hissindən qaynaqlanır.
Cavid Qarayev dövlətçiliyə sadiq, milli maraqları hər şeydən üstün tutan bir sahibkardır. O, hər zaman Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi sosial siyasəti dəstəkləyir və bu siyasətin yerli səviyyədə tətbiqinə öz töhfəsini verməyə çalışır. Dövlətin səhiyyə sahəsində atdığı addımları yüksək qiymətləndirir və öz fəaliyyətində bu istiqamətə uyğun prinsipləri rəhbər tutur. Onun fikrincə, güclü dövlət sağlam cəmiyyət üzərində qurulur və sağlam cəmiyyətin formalaşmasında aptek fəaliyyəti də mühüm rol oynayır.
Cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən sosial və iqtisadi inkişaf strategiyası Cavid Qarayev kimi sahibkarlar üçün bir yol xəritəsidir. O, ölkə rəhbərinin dövlətçilik siyasətinə dərin hörmətlə yanaşır və daim bu siyasətə sadiqliyini ifadə edir. Onun fəaliyyəti də məhz bu sadiqliyin praktik təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər. Çünki o, sahibkarlığı yalnız qazanc vasitəsi deyil, dövlətə və xalqa xidmət platforması kimi görür.
Rayon əhalisi arasında qazandığı etimad təsadüfi deyil. Bu etimad illər ərzində formalaşmış dürüstlük, şəffaflıq və vicdanlı fəaliyyətin nəticəsidir. Cavid Qarayev üçün ən böyük qazanc insanların razılığı və minnətdarlığıdır. O, daim bildirir ki, sağlamlıq sahəsində çalışan hər kəs ilk növbədə vicdanlı olmalıdır. Bu prinsip onun gündəlik fəaliyyətinin əsas sütunlarından biridir.
Onun rəhbərlik etdiyi aptekdə yaradılan səmimi mühit, əməkdaşlara göstərilən diqqət və qayğı da xüsusi vurğulanmalıdır. O, kollektiv ruhunun güclü olmasını işin keyfiyyətinin əsas şərti hesab edir. Əməkdaşlarına daim dəstək olur, onların peşəkar inkişafını təşviq edir və insan amilini hər şeydən üstün tutur. Bu isə öz növbəsində xidmət səviyyəsinin yüksəlməsinə müsbət təsir göstərir.
Cavid Qarayevin vətənpərvərliyi təkcə sözlərlə deyil, əməli fəaliyyəti ilə təsdiqlənir. O, milli bayramlarda, anım günlərində və ictimai tədbirlərdə fəal iştirak edir, dövlət rəmzlərinə və milli dəyərlərə hörmətini açıq şəkildə nümayiş etdirir. Onun üçün Vətən anlayışı müqəddəsdir və bu müqəddəsliyə xidmət etmək həyat amalına çevrilib.
Bu gün Cəlilabadda Cavid Qarayev adı çəkiləndə insanların ağlına ilk olaraq etibarlı aptek, səmimi münasibət və sosial həssaslıq gəlir. O, sahibkarlığın yalnız iqtisadi fəaliyyət olmadığını, eyni zamanda mənəvi məsuliyyət daşıdığını öz nümunəsi ilə göstərir. Onun fəaliyyəti rayon üçün bir nümunədir və sağlam cəmiyyət quruculuğuna verilən töhfə kimi dəyərləndirilir. Belə insanlar cəmiyyətin dayağı, dövlətin etibarlı vətəndaşı və xalqın güvəndiyi simalar olaraq hər zaman hörmətlə yad olunur.