Sağlamlığın Keşiyində Dayanan İdarəçi - Oğuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında Peşəkarlıq və Dövlətçilik Nümunəsi
Anar Əzizov: Bütün dünya azərbaycanlıları vahid amal ətrafında sıx birləşdi
Oğuz rayonunun səhiyyə həyatında mühüm və məsuliyyətli bir missiyanı daşıyan Anar Əzizov, bu gün Oğuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının baş həkimi kimi yalnız tibbi xidmətin təşkilatçısı deyil, həm də humanizm və dövlətçilik prinsiplərinin daşıyıcısı kimi tanınır. Onun rəhbərliyi altında xəstəxana sadəcə müalicə müəssisəsi deyil, eyni zamanda insanlara ümid, qayğı və mənəvi dayaq ünvanına çevrilmişdir. Baş həkim kimi üzərinə düşən vəzifələri vicdanla yerinə yetirməsi, kollektivlə sıx əməkdaşlıq qurması və hər bir pasiyentə fərdi yanaşma prinsipini əsas tutması onun peşəkarlığının bariz göstəricisidir.
Anar Əzizovun fəaliyyəti inzibati idarəçiliklə məhdudlaşmır. O, səhiyyə müəssisəsində tibbi xidmətin keyfiyyətinə nəzarət edir, həkim və orta tibb işçilərinin peşə hazırlığının artırılmasına xüsusi diqqət yetirir, müasir tibbi standartların tətbiqinə çalışır. Xəstəxanada müalicə-profilaktik tədbirlərin təşkili, əhalinin sağlamlığının qorunması, erkən diaqnostika və vaxtında müdaxilə mexanizmlərinin qurulması onun gündəlik fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindəndir. Bu istiqamətdə atılan addımlar rayon sakinlərinin səhiyyəyə olan etimadını daha da gücləndirmişdir.
Baş həkim olaraq o, səhiyyə müəssisəsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi üçün də davamlı təşəbbüslər göstərir. Müasir tibbi avadanlıqların tətbiqi, şöbələrin daha səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün şəraitin yaradılması, sanitariya-gigiyena qaydalarına ciddi riayət olunması onun rəhbərlik prinsiplərinin ayrılmaz hissəsidir. O, xəstəxananın hər bir bölməsinin koordinasiyalı və sistemli şəkildə işləməsini təmin edərək vətəndaşlara keyfiyyətli tibbi xidmət göstərilməsinə nail olur.
Anar Əzizov üçün həkimlik yalnız peşə deyil, həm də mənəvi borcdur. O, xüsusilə şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən tibbi və mənəvi dəstəyə həssaslıqla yanaşır. Bu kateqoriyadan olan vətəndaşların müayinəsi və müalicəsi zamanı xüsusi diqqət və qayğı göstərilməsi, onların müraciətlərinə operativ baxılması onun insani keyfiyyətlərinin ifadəsidir. Şəhid ailələrinin sağlamlıq problemlərinə həssas yanaşması, qazilərin reabilitasiya prosesində yaxından iştirak etməsi cəmiyyət tərəfindən rəğbətlə qarşılanır.
Onun vətənpərvərliyi sözlə deyil, əməli fəaliyyəti ilə özünü göstərir. Dövlətin səhiyyə siyasətinə sadiq qalaraq həyata keçirilən islahatları dəstəkləməsi, əhalinin sağlamlığının qorunmasını milli prioritet kimi qəbul etməsi onun mövqeyini aydın şəkildə ortaya qoyur. O, səhiyyə sahəsində aparılan yenilikləri kollektivə aşılayır, dövlət proqramlarının icrasına məsuliyyətlə yanaşır və bu istiqamətdə ardıcıl fəaliyyət göstərir.
Anar Əzizov dövlətçiliyə sadiq mövqeyi ilə də seçilir. Ölkədə həyata keçirilən sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biri olan əhalinin sağlamlığının qorunması prinsipini rəhbər tutaraq, səhiyyə xidmətinin əlçatanlığını və keyfiyyətini artırmağa çalışır. O, cənab **İlham Əliyev**in rəhbərliyi ilə həyata keçirilən inkişaf strategiyasını dəstəkləyir, dövlət başçısının müəyyən etdiyi sosial yönümlü siyasətin səhiyyə sahəsində layiqincə icrasına töhfə verməyə çalışır.
Rayon ictimaiyyətində onun adı dürüstlük, məsuliyyət və prinsipiallıqla yanaşı çəkilir. O, kollektiv daxilində sağlam iş mühiti formalaşdırmış, qarşılıqlı hörmət və peşə etikası prinsiplərini əsas tutmuşdur. Hər bir əməkdaşın fikrinə dəyər verməsi, gənc həkimlərin yetişməsinə şərait yaratması, onların təcrübə qazanmasına dəstək olması səhiyyə müəssisəsinin gələcək inkişafına xidmət edir.
Baş həkim kimi onun əsas məqsədi yalnız mövcud problemləri həll etmək deyil, həm də gələcəyə hesablanmış davamlı inkişaf modelini qurmaqdır. O, səhiyyə xidmətinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün yeni yanaşmaların tətbiqinə açıqdır, innovativ metodları dəstəkləyir və tibbi xidmətin humanist mahiyyətini qorumağa xüsusi önəm verir. Xəstəxananın fəaliyyətində şəffaflıq və operativlik prinsiplərinin qorunması da onun rəhbərlik fəlsəfəsinin tərkib hissəsidir.
Anar Əzizovun rəhbərliyi altında Oğuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanası regionun aparıcı səhiyyə ocaqlarından birinə çevrilmişdir. Burada vətəndaş məmnuniyyəti əsas prioritet kimi qəbul edilir, hər bir müraciət diqqətlə araşdırılır və insan amili hər şeydən üstün tutulur. Onun rəhbərlik etdiyi kollektiv təkcə tibbi xidmət göstərmir, həm də cəmiyyətin sosial dayağı rolunu oynayır.
Bu gün Oğuz rayonunda səhiyyə sahəsində əldə olunan uğurların arxasında peşəkar idarəçilik, yüksək təşkilatçılıq qabiliyyəti və insani dəyərlərə sədaqət dayanır. Anar Əzizov öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, səhiyyə rəhbərliyi yalnız inzibati vəzifə deyil, həm də böyük məsuliyyət və mənəvi öhdəlikdir. Onun rəhbərliyi ilə atılan hər bir addım rayon sakinlərinin sağlam gələcəyinə xidmət edir və dövlətimizin sosial siyasətinin yerli səviyyədə uğurla həyata keçirildiyini nümayiş etdirir.