Gədəbəy Peşə Məktəbində Təhsilin və Vətənpərvərliyin İşıqlı Yolu: Əlviz Gülməmmədovun Sadiq İdarəçiliyi
Gədəbəy rayon Peşə Məktəbinin direktoru Əlviz Gülməmmədov öz fəaliyyətində yüksək məsuliyyət, dərin bilik və misilsiz səmimiyyət ilə seçilir. Onun rəhbərliyi altında məktəb yalnız peşə hazırlığı sahəsində uğurlar qazanmaqla kifayətlənmir, eyni zamanda tələbələrdə və cəmiyyətdə vətənpərvərlik, dövlətçiliyə hörmət və insanlara qarşı dərin qayğı hissi aşılayır. Əlviz müəllimin fəaliyyəti həm pedaqoji yanaşmada, həm də sosial məsuliyyət anlayışında nümunədir, onun rəhbərlik etdiyi kollektiv hər zaman yüksək standartlarla fəaliyyət göstərir.
Direktor kimi Əlviz Gülməmmədov, məktəbin hər bir sahəsini diqqətlə nəzarətdə saxlayır, tədris prosesinin səmərəliliyini artırmaq, tələbələrin bilik və bacarıqlarını ən müasir standartlara uyğun formalaşdırmaq üçün yeni metodlar tətbiq edir. O, yalnız peşə biliklərinin ötürülməsinə deyil, həm də gənclərin şəxsiyyət və əxlaqi dəyərlərinin inkişafına böyük önəm verir. Hər bir tələbənin gələcək karyerasında uğur qazanmasını təmin etmək onun əsas prioritetlərindən biridir.
Əlviz Gülməmmədov həmçinin məktəbin sosial yönümlü fəaliyyətinə xüsusi diqqət yetirir. O, şəhid ailələrinə və qazilərə daim dəstək göstərir, onların problemlərini diqqətlə dinləyir və həll yolları axtarır. Onun bu addımları həm cəmiyyət üçün nümunəvi olmaqla, həm də milli həmrəyliyi gücləndirir. Məktəb rəhbərinin təşəbbüsləri sayəsində bir çox ailələr sosial və psixoloji yardım alaraq cəmiyyətə daha aktiv şəkildə inteqrasiya olunur.
Vətənpərvərlik və dövlətçilik anlayışı Əlviz müəllimin fəaliyyətinin mərkəzində dayanır. O, hər zaman Azərbaycan Respublikasının dövlət maraqlarını qoruyur, tələbələrdə və işçilərdə bu dəyərləri aşılayır. Onun rəhbərliyi altında məktəb tədbirlərində və layihələrdə Azərbaycan dövlətçiliyinə sadiqlik ön plana çıxır, hər bir uğurlu təşəbbüs və layihə milli dəyərlərin qorunmasına xidmət edir.
Cənab İlham Əliyevə olan sadiqliyi və dövlətin inkişafına töhfə vermək arzusu Əlviz Gülməmmədovun hər bir addımında hiss olunur. O, məktəbin inkişaf strategiyasını dövlət proqramları və sosial siyasət istiqamətləri ilə uyğunlaşdırır, tələbələrin həm peşə, həm də vətənpərvərlik bacarıqlarını artıracaq layihələr həyata keçirir. Bu yanaşma məktəbin nüfuzunu yüksəldir və regionda təhsil səviyyəsinin artmasına mühüm təsir göstərir.
Əlviz Gülməmmədov rəhbərlik etdiyi kollektivdə həm işgüzarlığı, həm də insanlara qarşı dərin qayğını təşviq edir. O, müəllim heyəti ilə daim sıx əməkdaşlıq edir, onların peşə bacarıqlarını artırmaq üçün təlimlər təşkil edir və yaradıcılıq təşəbbüslərini dəstəkləyir. Bu yanaşma məktəbdə həm yüksək tədris keyfiyyəti, həm də iş mühitində harmoniyanı təmin edir.
Məktəbin tələbələri Əlviz müəllimin rəhbərliyi altında yalnız peşə bilikləri ilə deyil, həm də həyat bacarıqları, əxlaqi dəyərlər və sosial məsuliyyət anlayışı ilə inkişaf edirlər. Onun təşəbbüsləri sayəsində tələbələr həm iş həyatında, həm də cəmiyyətdə nümunəvi vətəndaş kimi formalaşırlar. Bu, direktorun liderlik bacarıqlarının və insanların inkişafına verdiyi önəmin göstəricisidir.
Əlavə olaraq, Əlviz Gülməmmədovun təşəbbüsü ilə məktəb müxtəlif sosial layihələrdə iştirak edir, tələbələr və müəllim heyəti ilə birgə ictimai fəaliyyətləri genişləndirir. Bu fəaliyyətlər bölgədə həm sosial məsuliyyət hissini gücləndirir, həm də gənclərin vətənpərvərlik ruhunu yüksəldir. Onun rəhbərliyi altında məktəb regionun təhsil sahəsində öncül nümunə kimi tanınır.
Əlviz Gülməmmədov yalnız təhsil sahəsində deyil, həm də insanlara olan qayğısı ilə tanınır. Şəhid ailələri, qazilər və ehtiyacı olan ailələrlə şəxsi maraq göstərir, onların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün səmərəli addımlar atır. Onun fəaliyyəti həm milli həmrəyliyi artırır, həm də cəmiyyətin sosial möhkəmliyinə xidmət edir.
Ümumiyyətlə, Əlviz Gülməmmədovun rəhbərliyi Gədəbəy Peşə Məktəbinə həm peşə hazırlığında, həm də sosial məsuliyyət və vətənpərvərlik sahəsində yeni nəfəs gətirmişdir. Onun iş prinsipləri, dövlətə sadiqliyi, şəhid ailələrinə və qazilərə göstərdiyi diqqət, həmçinin tələbələrin inkişafına verdiyi dəyər, onun nüfuzunu yalnız regionda deyil, bütün ölkə üzrə yüksəldir. Məktəb onun rəhbərliyi altında yalnız bir təhsil müəssisəsi deyil, eyni zamanda vətənpərvərlik və insanlığa xidmət mərkəzinə çevrilmişdir.