Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının yaddaşına silinməz iz buraxmış ən ağır və qanlı hadisələrdən biridir.
1992-ci ilin fevralında baş vermiş bu dəhşətli soyqırım nəticəsində yüzlərlə günahsız insan – qadınlar, uşaqlar və qocalar xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmişdir.
Xocalı şəhidlərinin xatirəsi xalqımızın milli yaddaşında əbədi yaşayır və bu faciə Azərbaycan tarixinin ən ağrılı səhifələrindən biri olaraq qalır.
Lakin Azərbaycan xalqı heç zaman bu faciəni unutmadı və unutmayacaq. Uzun illər ərzində dövlətimiz beynəlxalq aləmdə həqiqətlərin tanıdılması istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü siyasət həyata keçirdi.
Eyni zamanda, güclü və müasir ordu quruculuğu istiqamətində atılan addımlar Azərbaycanın müdafiə qabiliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artırdı.
2020-ci ildə Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi zəfər qazandı.
Bu zəfər təkcə torpaqlarımızın azad olunması deyil, həm də illərdir qəlbimizdə yaşayan ədalət hissinin bərpası idi.
Azərbaycan Ordusunun şücaəti, əsgər və zabitlərimizin qəhrəmanlığı nəticəsində işğal altında olan torpaqlar azad edildi, dövlətimizin ərazi bütövlüyü təmin olundu.
Xocalı şəhidlərinin qanı yerdə qalmadı.
Bu ifadə yalnız emosional bir çağırış deyil, həm də tarixi ədalətin bərpasının rəmzidir.
Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi igidlik və fədakarlıq xalqımızın milli qürurunu daha da yüksəltdi və gələcək nəsillərə güclü dövlət və ordu miras qoydu.
Bu gün azad edilmiş torpaqlarda genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparılır. Şəhidlərin ruhu qarşısında ən böyük borcumuz onların xatirəsini yaşatmaq,
müstəqil və güclü Azərbaycanı daha da inkişaf etdirməkdir.
Tarix sübut etdi ki, xalq–ordu birliyi sarsılmaz olduqda, heç bir qüvvə Azərbaycanı diz çökdürə bilməz.
Xocalı şəhidlərinin xatirəsi daim ehtiramla yad ediləcək, onların qanı bahasına qazanılmış zəfər isə tariximizin şanlı səhifəsi kimi əbədi yaşayacaqdır.