Yasamalın Şəhər Təsərrüfatında Nümunəvi İdarəçilik və Sosial Həssaslıq Missiyası
Yasamal rayonunun mənzil-kommunal təsərrüfat sistemində səmərəli idarəçilik modeli formalaşdıran Yasamal Rayon Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı Birliyinin rəisi Vüsal Hüseynov uzun illərdir ki, paytaxtın bu böyük və dinamik rayonunda şəhər təsərrüfatının nizamlı, dayanıqlı və vətəndaş məmnuniyyətinə əsaslanan şəkildə təşkilinə rəhbərlik edir. Onun fəaliyyəti təkcə inzibati və texniki məsələlərin icrası ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda sosial məsuliyyət, dövlətə sədaqət və vətəndaşa qayğı prinsiplərinə söykənən genişmiqyaslı yanaşmanı əhatə edir. Yasamal kimi sıx məskunlaşmış bir ərazidə kommunal sistemin fasiləsiz işləməsi böyük zəhmət, dəqiq koordinasiya və operativ qərarvermə tələb edir və bu sahədə Vüsal Hüseynovun rəhbərliyi altında ardıcıl və məqsədyönlü iş aparılır.
Rayonun çoxmərtəbəli yaşayış binalarının texniki vəziyyətinin nəzarətdə saxlanılması, həyətlərin abadlaşdırılması, yaşıllıq zonalarının qorunması, tullantıların vaxtında daşınması, küçə və məhəllələrin sanitar təmizliyinin təmin edilməsi kimi mühüm istiqamətlər birliyin gündəlik fəaliyyətinin əsasını təşkil edir. Bu işlərin hər biri şəhər sakininin rahat həyat tərzinə birbaşa təsir göstərir. Vüsal Hüseynovun yanaşmasında əsas xətt ondan ibarətdir ki, kommunal xidmət sadəcə texniki xidmət deyil, insanlara göstərilən bir qayğı formasıdır. Məhz bu düşüncə ilə rayon ərazisində aparılan abadlıq və yenidənqurma işləri sistemli və ardıcıl xarakter daşıyır.
Onun rəhbərliyi dövründə yaşayış massivlərində səliqə-sahman məsələlərinə xüsusi həssaslıqla yanaşılır, sakinlərin müraciətləri operativ şəkildə araşdırılır və mümkün olan ən qısa zamanda həll yolları tapılır. Vətəndaş qəbulları zamanı qaldırılan problemlərə fərdi yanaşma göstərilməsi, hər bir müraciətin arxasında insan taleyinin dayandığını nəzərə almaq idarəçilik mədəniyyətinin mühüm göstəricisidir. Bu, həm də dövlət-vətəndaş münasibətlərində etimad mühitinin güclənməsinə xidmət edir.
Yasamal rayonunda aparılan abadlıq işləri yalnız cari təmir və təmizləmə ilə kifayətlənmir, eyni zamanda həyətlərin müasir standartlara uyğunlaşdırılması, uşaq meydançalarının və istirahət guşələrinin yenilənməsi kimi layihələri də əhatə edir. Bu istiqamətdə atılan addımlar rayonun ümumi simasının dəyişməsinə, insanların yaşadıqları mühitə daha böyük bağlılıq hiss etməsinə səbəb olur. Şəhər təsərrüfatının estetik görünüşü ilə yanaşı, təhlükəsizlik və rahatlıq amilləri də daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Vüsal Hüseynovun fəaliyyətində xüsusi yer tutan istiqamətlərdən biri də şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğıdır. Rayon ərazisində yaşayan şəhid ailələrinin sosial problemlərinin öyrənilməsi, onların kommunal məsələlərinin həllində prioritet yanaşmanın tətbiqi, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində göstərilən dəstək onun humanist və vətənpərvər mövqeyinin bariz nümunəsidir. Qazilərin müraciətlərinə həssaslıqla yanaşılması, onların gündəlik məişət problemlərinin aradan qaldırılmasına kömək göstərilməsi dövlətin sosial siyasətinin yerli səviyyədə layiqincə icrasını nümayiş etdirir.
Onun vətənpərvərliyi təkcə sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə ifadə olunur. Dövlətçilik prinsiplərinə sadiq qalmaq, ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasını yerli səviyyədə həyata keçirmək Vüsal Hüseynovun fəaliyyət fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir. O, hər zaman vurğulayır ki, güclü dövlət güclü idarəçilikdən başlayır və hər bir rəhbər öz sahəsində məsuliyyətlə çalışaraq ümumi inkişaf prosesinə töhfə verməlidir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi abadlıq və yenidənqurma siyasətinə uyğun olaraq paytaxtın rayonlarında aparılan genişmiqyaslı işlər Yasamal rayonunda da öz real nəticələrini göstərir. Bu siyasətin yerli icra mexanizmlərindən biri kimi Mənzil-Kommunal Təsərrüfatı Birliyi üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirir. Vüsal Hüseynovun dövlət başçısına sadiqliyi və onun müəyyən etdiyi kursa dəstək mövqeyi görülən işlərin keyfiyyətində və ardıcıllığında aydın şəkildə hiss olunur.
Kommunal sahədə şəffaflığın və nizam-intizamın təmin olunması, əmək kollektivində sağlam iş mühitinin formalaşdırılması da onun rəhbərlik üslubunun mühüm cəhətlərindəndir. İşçilərlə müntəzəm görüşlərin keçirilməsi, onların sosial vəziyyətinin nəzərə alınması, motivasiyanın artırılması xidmət keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir. Çünki güclü kollektiv olmadan dayanıqlı nəticə əldə etmək mümkün deyil və bu reallıq nəzərə alınaraq idarəçilik həyata keçirilir.
Rayonun sanitar vəziyyətinin yüksək səviyyədə saxlanılması, mövsümi çətinliklər zamanı operativ tədbirlərin görülməsi, fövqəladə hallarda çevik reaksiya mexanizminin işə salınması birliyin fəaliyyətinin sistemli qurulduğunu göstərir. Bu, həm də şəhər təsərrüfatında məsuliyyət anlayışının nə qədər ciddi qəbul edildiyini nümayiş etdirir. Yasamal sakinləri gündəlik həyatlarında rahatlıq və təhlükəsizlik hiss etdikcə, bu işlərin arxasında dayanan zəhməti də qiymətləndirirlər.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri Vüsal Hüseynovun rəhbərlik etdiyi qurumun sadəcə bir kommunal struktur deyil, sosial məsuliyyət daşıyan, dövlət siyasətinin icrasında fəal iştirak edən bir idarəetmə modeli olduğunu göstərir. Onun iş prinsiplərində insan amili, dövlətə sədaqət, vətənə bağlılıq və sosial həssaslıq əsas yer tutur. Yasamal rayonunda formalaşan nizam-intizamlı, abad və qayğıkeş şəhər mühiti məhz bu yanaşmanın real nəticəsidir.