Enerji Təhlükəsizliyinin Sarsılmaz Təminatçısı: “Azərenerji” ASC-nin vitse-prezidenti Ziyəddin Quliyevin Dövlətə və Millətə Xidmət Missiyası
Azərenerji ASC-nin vitse-prezidenti Ziyəddin Quliyev uzun illərdir ki, ölkənin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi, elektrik təchizatının dayanıqlılığının artırılması və strateji infrastruktur layihələrinin icrası istiqamətində mühüm fəaliyyət göstərən rəhbər şəxslərdən biridir. Onun fəaliyyəti təkcə inzibati və texniki idarəetmə çərçivəsində məhdudlaşmır, eyni zamanda dövlətçilik prinsiplərinə sədaqət, milli maraqlara bağlılıq və sosial məsuliyyət anlayışı ilə vəhdət təşkil edir. Enerji sektoru hər bir dövlətin iqtisadi müstəqilliyinin əsas dayaqlarından biri olduğu üçün bu sahədə çalışan rəhbərlərin məsuliyyəti olduqca böyükdür və Ziyəddin Quliyev bu məsuliyyəti dərin peşəkarlıqla daşıyan şəxslərdəndir.
Vitse-prezident kimi onun əsas vəzifələrindən biri ölkə üzrə elektrik enerjisi istehsalının və ötürülməsinin fasiləsizliyini təmin etmək, yeni enerji güclərinin yaradılması və mövcud infrastrukturun modernləşdirilməsi prosesinə nəzarət etməkdir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən yenidənqurma və texnoloji yenilənmə layihələri ölkənin sənaye potensialının artmasına, regionların sosial-iqtisadi inkişafına və vətəndaşların keyfiyyətli enerji ilə təmin olunmasına xidmət edir. Onun rəhbərliyi altında görülən işlər nəticəsində enerji sistemində dayanıqlılıq daha da möhkəmlənmiş, müasir standartlara uyğun idarəetmə mexanizmləri tətbiq olunmuşdur.
Ziyəddin Quliyevin fəaliyyətində strateji baxış xüsusi yer tutur. O, enerji sektorunu yalnız bugünün tələbləri ilə deyil, gələcək nəsillərin maraqları prizmasından qiymətləndirir. Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafına göstərilən diqqət, texnoloji innovasiyaların tətbiqinə verilən önəm onun irəliyə yönəlmiş düşüncə tərzinin göstəricisidir. Bu yanaşma ölkənin enerji təhlükəsizliyini uzunmüddətli perspektivdə təmin etməyə yönəlmiş dövlət siyasəti ilə tam uzlaşır.
Onun dövlətçilik mövqeyi və milli maraqlara sədaqəti hər zaman açıq şəkildə hiss olunur. Ziyəddin Quliyev ölkənin rəhbəri cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən inkişaf strategiyasını öz fəaliyyətində əsas prinsip kimi qəbul edir və bu kursa sadiqliyini əməli fəaliyyəti ilə sübut edir. Dövlət başçısının enerji təhlükəsizliyi və infrastrukturun yenilənməsi ilə bağlı tapşırıqlarının vaxtında və yüksək keyfiyyətlə icrası onun idarəçilik bacarığının və məsuliyyət hissinin göstəricisidir.
Vətənpərvərlik Ziyəddin Quliyevin həyat və fəaliyyət fəlsəfəsində xüsusi yer tutur. Enerji infrastrukturu xüsusilə post-münaqişə dövründə azad olunmuş ərazilərdə yenidən qurularkən göstərilən səylər onun milli maraqlara bağlılığının bariz nümunəsidir. Həmin ərazilərdə elektrik şəbəkələrinin qurulması, yarımstansiyaların inşası və müasir idarəetmə sistemlərinin tətbiqi regionların dirçəldilməsinə və insanların doğma torpaqlarına qayıdışına mühüm töhfə verir. Bu, təkcə texniki layihə deyil, həm də milli ruhun bərpasına xidmət edən böyük bir missiyadır.
Onun fəaliyyəti sosial məsuliyyət anlayışı ilə də zəngindir. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı Ziyəddin Quliyevin insani keyfiyyətlərinin parlaq təzahürüdür. O, müxtəlif təşəbbüslər çərçivəsində şəhid ailələrinin problemlərinin həllinə dəstək göstərilməsinə, qazilərin məşğulluq imkanlarının artırılmasına və sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına xüsusi həssaslıqla yanaşır. Bu yanaşma dövlətin sosial siyasəti ilə üst-üstə düşür və cəmiyyətin həssas təbəqələrinə diqqətin davamlı olmasına xidmət edir.
Kollektiv daxilində də onun rəhbərlik üslubu hörmət və qarşılıqlı etimada əsaslanır. Enerji kimi mürəkkəb və strateji sahədə çalışan mütəxəssislərin motivasiyasının yüksək səviyyədə saxlanılması, peşəkar inkişaf imkanlarının yaradılması və sağlam iş mühitinin formalaşdırılması vitse-prezidentin prioritet istiqamətlərindəndir. O, kadr potensialının gücləndirilməsini enerji təhlükəsizliyinin əsas sütunlarından biri hesab edir və bu istiqamətdə davamlı tədbirlər həyata keçirir.
Ziyəddin Quliyev üçün dövlətə xidmət anlayışı sadəcə vəzifə borcu deyil, mənəvi məsuliyyətdir. O, fəaliyyətində şəffaflıq, operativlik və nəticəyönümlülük prinsiplərinə üstünlük verir. Enerji sistemində baş verə biləcək risklərin öncədən qiymətləndirilməsi, qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi və fövqəladə hallara operativ reaksiya mexanizmlərinin gücləndirilməsi onun idarəçilik strategiyasının əsas elementlərindəndir. Bu yanaşma ölkə üzrə sabit enerji təminatının qorunmasına xidmət edir.
Onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən layihələr təkcə texniki göstəricilərlə deyil, həm də sosial və iqtisadi təsirləri ilə seçilir. Regionlarda enerji infrastrukturunun yenilənməsi yeni iş yerlərinin açılmasına, biznes mühitinin canlanmasına və investisiya cəlbediciliyinin artmasına səbəb olur. Bu isə bütövlükdə ölkənin dayanıqlı inkişafına və iqtisadi müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə töhfə verir.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri göstərir ki, Ziyəddin Quliyev enerji sektorunda yüksək peşəkarlıqla yanaşı, dövlətçilik ənənələrinə sadiq, vətənə bağlı və sosial məsuliyyət hissi güclü olan rəhbər kimi tanınır. Onun fəaliyyəti ölkənin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə, dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsinə və cəmiyyətin rifahının yüksəldilməsinə xidmət edir. Bu xidmət yolu isə milli maraqlara sədaqət və dövlətə bağlılıq prinsipləri üzərində qurulmuş möhkəm bir missiyanın ifadəsidir.