![]()
Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin baş memarı Ələsgər Rüstəmov paytaxtın mərkəzi rayonlarından birində şəhərsalma siyasətinin icrasına cavabdeh olan əsas simalardan biridir. Onun fəaliyyəti yalnız layihələrin təsdiqi və tikinti prosesinə nəzarətlə məhdudlaşmır, eyni zamanda şəhərin memarlıq simasının qorunması, tarixi irsin saxlanılması və müasir urbanizasiya tələblərinin düzgün tətbiqi kimi mühüm istiqamətləri əhatə edir. Baş memar olaraq o, hər bir yeni tikilinin rayonun ümumi estetik görünüşünə uyğunluğunu, qanunvericiliyin tələblərinə riayət olunmasını və təhlükəsizlik normalarının təmin edilməsini diqqət mərkəzində saxlayır.
Ələsgər Rüstəmovun gündəlik fəaliyyəti layihələrin ekspertizasından başlayaraq ərazi planlaşdırılması, abadlıq işlərinin koordinasiyası və şəhər mühitinin funksionallığının artırılması istiqamətində geniş spektri əhatə edir. O, rayon ərazisində aparılan tikinti və yenidənqurma işlərinin normativ sənədlərə uyğunluğunu diqqətlə izləyir, özbaşına tikintilərin qarşısının alınması üçün müvafiq tədbirlərin görülməsində prinsipial mövqe nümayiş etdirir. Şəhərsalma qaydalarına sadiqlik onun iş prinsipinin əsas xəttini təşkil edir və bu yanaşma Nəsimi rayonunun nizam-intizamlı inkişafına töhfə verir.
Rayonun memarlıq mühitinin qorunması məsələsində Ələsgər Rüstəmov tarixi binaların və mədəni irs nümunələrinin saxlanılmasına xüsusi həssaslıqla yanaşır. Köhnə memarlıq elementlərinin mühafizəsi ilə müasir tikililərin harmoniyasını təmin etmək onun fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biridir. Bu yanaşma sayəsində rayonun siması həm müasir, həm də milli memarlıq ruhunu özündə daşıyan bir görünüşə malik olur.
Baş memar kimi o, abadlıq layihələrinin həyata keçirilməsində də yaxından iştirak edir. Küçələrin yenilənməsi, yaşıllıq zolaqlarının salınması, ictimai məkanların funksional və estetik baxımdan təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər onun koordinasiyası ilə icra olunur. Şəhər mühitində rahatlıq və təhlükəsizlik amillərinin təmin edilməsi, sakinlərin yaşayış keyfiyyətinin yüksəldilməsi onun fəaliyyətində əsas prioritetlərdəndir.
Ələsgər Rüstəmovun fəaliyyətində sosial məsuliyyət anlayışı da xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun həm vəzifə borcu, həm də mənəvi məsuliyyəti kimi dəyərləndirilir. Rayon ərazisində yaşayan şəhid ailələrinin məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, onların yaşayış mühitində yaranan problemlərin operativ həlli istiqamətində göstərilən təşəbbüslər onun humanist yanaşmasının göstəricisidir. Qazilərin sosial adaptasiyası və yaşayış şəraitinin rahatlaşdırılması məsələlərində də o, daim diqqətli mövqe sərgiləyir.
Vətənpərvərlik ruhu Ələsgər Rüstəmovun fəaliyyətinin əsas dayaqlarından biridir. Dövlətçiliyə sədaqət, milli maraqların qorunmasına həssas yanaşma və ölkənin inkişaf strategiyasına uyğun fəaliyyət göstərmək onun iş prinsipinin ayrılmaz hissəsidir. O, həyata keçirilən hər bir layihədə dövlət siyasətinin prioritetlərini əsas götürür və paytaxtın inkişafına töhfə verməyi özünə şərəfli missiya hesab edir.
Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə aparılan genişmiqyaslı quruculuq və abadlıq siyasətinə sadiqlik Ələsgər Rüstəmovun fəaliyyətində aydın şəkildə hiss olunur. Prezidentin müəyyən etdiyi inkişaf kursunun yerli səviyyədə uğurla icra olunması üçün o, üzərinə düşən vəzifələri məsuliyyət və prinsipiallıqla yerinə yetirir. Şəhərsalma sahəsində aparılan islahatların tətbiqi və müasir standartların yerli icra mexanizmlərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində göstərilən səylər onun peşəkar yanaşmasının nəticəsidir.
Onun idarəçilik üslubunda şəffaflıq və qanunçuluq əsas yer tutur. Vətəndaş müraciətlərinə həssas yanaşma, layihə müəllifləri ilə konstruktiv dialoq və problemlərin hüquqi çərçivədə həlli prinsipi onun iş prosesində ön plandadır. Bu yanaşma həm memarlıq intizamının qorunmasına, həm də ictimai etimadın möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Ələsgər Rüstəmovun fəaliyyətində peşəkarlıqla yanaşı, insani keyfiyyətlər də özünü göstərir. O, kollektivlə işdə qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq mühitinin formalaşmasına önəm verir, gənc mütəxəssislərin inkişafına dəstək göstərir və onların peşəkar bacarıqlarının artırılması üçün şərait yaradır. Bu yanaşma rayonun memarlıq sahəsində davamlı inkişafın təmin edilməsinə zəmin yaradır.
Nəsimi rayonunun şəhərsalma baxımından sistemli və estetik inkişafı, abad məkanların artması, tikinti intizamının möhkəmlənməsi və sosial həssas qruplara göstərilən diqqət Ələsgər Rüstəmovun baş memar kimi fəaliyyətinin nəticəsi olaraq dəyərləndirilə bilər. Onun fəaliyyəti şəhərin yalnız fiziki görünüşünü deyil, eyni zamanda sosial və mənəvi mühitini də formalaşdırmağa xidmət edir. Bu baxımdan o, paytaxtın mərkəzi rayonlarından birində memarlıq siyasətinin məsuliyyətli icraçısı kimi öz peşə borcunu layiqincə yerinə yetirir və dövlətçilik prinsiplərinə sadiq mövqe nümayiş etdirir.