Sənan Nəcəfov rəhbərlik etdiyi Göygöl rayon Yol İstismar İdarəsində fəaliyyətini yalnız inzibati vəzifə çərçivəsində deyil, həm də ictimai məsuliyyət və dövlətə xidmət missiyası kimi həyata keçirən rəhbərlərdən biridir. Onun idarəçilik üslubu gündəlik yol təsərrüfatının təşkilindən başlayaraq rayonun sosial-iqtisadi inkişafına qədər geniş bir sahəni əhatə edir. Yol infrastrukturu hər bir bölgənin inkişaf göstəricisidir və bu sahəyə rəhbərlik etmək yalnız texniki bilik deyil, həm də strateji baxış, operativ qərarvermə və məsuliyyət tələb edir.
Yol İstismar İdarəsinin əsas vəzifələri yolların saxlanılması, təmiri, mövsümi hazırlıq işlərinin təşkili, təhlükəsizliyin təmin olunması, yol nişanlarının və nişanlanmaların yenilənməsi, körpü və keçidlərin vəziyyətinə nəzarət, fövqəladə hallara operativ müdaxilə kimi geniş sahələri əhatə edir. Sənan Nəcəfov bu vəzifələri sistemli şəkildə təşkil etməklə, rayonun bütün yaşayış məntəqələrini birləşdirən yolların daim işlək və təhlükəsiz vəziyyətdə saxlanmasına xüsusi diqqət yetirir. Onun rəhbərliyi ilə aparılan işlər nəticəsində həm kənd yollarında, həm də rayon mərkəzinə aparan əsas magistrallarda keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəriciləri əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib.
Qış aylarında yolların qardan və buzdan təmizlənməsi, yay mövsümündə isə asfalt örtüyünün qorunması və bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər operativlik və koordinasiya baxımından xüsusi diqqət çəkir. Bu işlərin arxasında isə rəhbərin daim prosesin içində olması, texniki heyətlə birbaşa ünsiyyətdə dayanması və yerində nəzarət mexanizmini gücləndirməsi dayanır. Onun yanaşması kağız üzərində göstəriş verməklə məhdudlaşmır, sahədə real nəticə əldə etməyə əsaslanır.
Sənan Nəcəfovun fəaliyyətində şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı xüsusi yer tutur. O, yalnız dövlət proqramları çərçivəsində deyil, şəxsi təşəbbüslərlə də bu ailələrin problemlərinə həssas yanaşır, onların müraciətlərinə operativ reaksiya verir, ehtiyac duyduqları məsələlərdə dəstək göstərir. Yol infrastrukturu ilə bağlı hər hansı çətinlik yaranarsa, bu kateqoriyadan olan vətəndaşların məsələləri öncül qaydada həll edilir. Bu münasibət sadəcə vəzifə borcu deyil, həm də vətən qarşısında şəhid olmuş övladların xatirəsinə ehtiramın ifadəsidir.
Onun vətənpərvər mövqeyi işində də öz əksini tapır. Rayonun ən ucqar yaşayış məntəqəsinə qədər yol çəkilişinin və ya təmirinin təmin olunması, insanların rahat və təhlükəsiz hərəkət imkanına sahib olması dövlətə və xalqa xidmət anlayışının praktiki təzahürüdür. Bu baxış tərzi ölkənin inkişaf strategiyasına uyğun olaraq bölgələrin tarazlı inkişafına xidmət edir və mərkəzdən uzaqda yaşayan vətəndaşların da eyni infrastruktur imkanlarından yararlanmasına şərait yaradır.
Sənan Nəcəfov dövlətçiliyə sadiq, məsuliyyətli və prinsipial rəhbər kimi tanınır. O, fəaliyyətində ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi yol xəttini əsas götürür, xüsusilə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən yol infrastrukturunun yenilənməsi və regionların inkişafı istiqamətində qoyulan tapşırıqları rəhbər tutur. Bu tapşırıqların yerlərdə yüksək səviyyədə icrası məhz belə idarəetmə nümunələri sayəsində mümkün olur.
İdarənin kollektivi arasında sağlam iş mühiti formalaşdırılması da onun diqqət mərkəzindədir. İşçilərin sosial rifahı, əməyin təhlükəsizliyi qaydalarına riayət olunması, texniki bazanın gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar uzunmüddətli və dayanıqlı fəaliyyətə zəmin yaradır. Peşəkar komandanın formalaşdırılması nəticəsində yol təsərrüfatında keyfiyyət və məsuliyyət prinsipi əsas prioritetə çevrilib.
Rayon əhalisi ilə açıq dialoq, müraciətlərin dinlənilməsi və operativ həlli də onun rəhbərlik üslubunun ayrılmaz hissəsidir. İnsanlar yol problemi ilə bağlı müraciət etdikdə məsələ araşdırılır, texniki baxış keçirilir və real vəziyyətə uyğun qərar qəbul olunur. Bu yanaşma vətəndaş məmnuniyyətini artırmaqla yanaşı, idarəyə olan etimadı da möhkəmləndirir.
Sosial məsuliyyət anlayışı Sənan Nəcəfovun fəaliyyətində yalnız infrastrukturla məhdudlaşmır. Bayram günlərində şəhid ailələrinin ziyarəti, qazilərlə görüşlər, onların sosial məsələlərinə həssas yanaşma cəmiyyətə nümunəvi münasibətin göstəricisidir. Bu, rəhbər və vətəndaş arasında körpü rolunu oynayan mənəvi bağın möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri bir daha göstərir ki, Göygöl rayon Yol İstismar İdarəsində aparılan işlər sadəcə texniki proses deyil, həm də sosial məsuliyyət və dövlətə sədaqət nümunəsidir. Sənan Nəcəfovun rəhbərliyi altında həyata keçirilən layihələr və görülən gündəlik işlər rayonun inkişaf tempinə, əhalinin rahatlığına və ümumi rifahına birbaşa təsir göstərir. Onun idarəçilik fəlsəfəsi isə aydın və prinsipialdır: yol yalnız asfalt və torpaq deyil, insanların həyatına açılan təhlükəsiz və etibarlı bir xəttdir.