Sumqayıt şəhərinin dini-mənəvi həyatında xüsusi yeri olan Sumqayıt Cümə məscidi bu gün yalnız ibadət məkanı deyil, həm də insanların qəlbini birləşdirən, cəmiyyətə mənəvi istiqamət verən müqəddəs ocaq kimi tanınır. Bu ocağın axundu Hacı Rauf Sərdarov isə illərdir ki, öz fəaliyyəti, nurlu siması və dərin biliyi ilə şəhər sakinlərinin böyük hörmətini qazanmışdır. O, təkcə dini ayinləri icra edən ruhani deyil, həm də mənəvi dəyərləri yaşadan, insanlara doğru yol göstərən, cəmiyyətin ağsaqqalı kimi qəbul edilən bir şəxsiyyətdir.
Axund kimi onun əsas vəzifəsi məsciddə ibadətlərin düzgün təşkili, cümə və bayram namazlarının qılınması, xütbələrin oxunması, dini mərasimlərin aparılması və vətəndaşlara şəriət məsələlərində düzgün istiqamət verməkdir. Lakin Hacı Rauf Sərdarov bu vəzifələri sadəcə formal şəkildə yerinə yetirmir. O, hər xütbəsində insanları mərhəmətə, birliyə, dövlətə sədaqətə və Vətənə bağlılığa səsləyir. Onun çıxışları sadə sözlərdən ibarət deyil, hər biri dərin məna daşıyan, insanların qəlbinə toxunan, onları düşünməyə və saflaşmağa sövq edən hikmətli nəsihətlərdir.
Artıq mübarək Ramazan ayının daxil olması ilə məsciddə mənəvi ab-hava daha da yüksəlmişdir. Bu ayda Hacı Rauf Sərdarovun fəaliyyəti daha da intensivləşir. O, iftar süfrələrinin təşkilində, ehtiyacı olan ailələrin müəyyənləşdirilməsində, zəkat və fitrə paylarının düzgün ünvanlara çatdırılmasında yaxından iştirak edir. Ramazan ayının ruhuna uyğun olaraq səbir, təmkin, bağışlama və yardımlaşma kimi ali dəyərləri təbliğ edir, insanları bu müqəddəs ayın mahiyyətini düzgün anlamağa çağırır. Onun təşəbbüsü ilə məsciddə keçirilən dini söhbətlər, Quran tilavətləri və maarifləndirici görüşlər şəhər sakinləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanır.
Hacı Rauf Sərdarovun fəaliyyətində xüsusi yer tutan istiqamətlərdən biri şəhid ailələri və qazilərlə bağlıdır. O, Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrini mütəmadi olaraq ziyarət edir, onların dərdlərinə şərik olur, mənəvi dayaq göstərir. Bu ziyarətlər sadəcə formal görüş deyil, səmimi ünsiyyət, təsəlli və diqqət nümunəsidir. O, şəhid ailələrinə hər zaman bildirir ki, onların övladları xalqın qəlbində yaşayır və dövlət tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilir. Qazilərlə görüşlərində isə onların fədakarlığını xüsusi vurğulayır, səbr və dözümlülüklərinə görə minnətdarlığını ifadə edir.
Vətənpərvərlik onun fəaliyyətinin əsas xəttidir. Hər bir çıxışında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, dövlət müstəqilliyinin və milli birliyin qorunmasının vacibliyini önə çəkir. O, gənclərə müraciət edərək bildirir ki, Vətəni sevmək təkcə sözlə deyil, əməl ilə sübut olunmalıdır. Dövlətçiliyə sədaqət, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıq və qanunlara hörmət onun təbliğ etdiyi əsas prinsiplərdəndir.
Hacı Rauf Sərdarov ölkə rəhbərliyinin həyata keçirdiyi siyasəti dəstəkləyən, dövlətin inkişaf yolunu yüksək qiymətləndirən din xadimlərindəndir. O, çıxışlarında Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə artan nüfuzundan, sabitlik və təhlükəsizlik mühitindən bəhs edir, ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən aparılan siyasətə sadiqliyini açıq şəkildə ifadə edir. Onun fikrincə, dövlətin güclü olması hər bir vətəndaşın rifahı üçün əsas şərtdir və din xadimlərinin də borcu bu birliyi qorumaqdır.
Şəhər ictimaiyyəti arasında Hacı Rauf Sərdarovun hörmət qazanmasının əsas səbəbi onun səmimiyyəti və əlçatanlığıdır. O, insanları dinləməyi bacaran, problemlərinə biganə qalmayan, hər kəsə eyni diqqət göstərən bir ruhani kimi tanınır. Toy mərasimlərindən yas məclislərinə, dini bayramlardan maarifləndirici tədbirlərə qədər müxtəlif ictimai platformalarda iştirak edərək cəmiyyətin mənəvi dayağı rolunu yerinə yetirir.
Məsciddə gənclərlə apardığı söhbətlər xüsusilə diqqətəlayiqdir. O, gəncləri zərərli vərdişlərdən uzaq olmağa, elmə və savada üstünlük verməyə, valideynlərə hörmət etməyə çağırır. Onun fikrincə, sağlam cəmiyyət güclü ailədən başlayır və ailənin təməlində mənəvi dəyərlər dayanmalıdır. Bu istiqamətdə apardığı maarifləndirici işlər Sumqayıt şəhərində dini-mənəvi mühitin sağlamlaşmasına mühüm töhfə verir.
Ramazan ayının bərəkəti ilə birlikdə məsciddə qurulan iftar süfrələri, oxunan dualar və edilən xeyirxah əməllər Hacı Rauf Sərdarovun rəhbərliyi altında daha da sistemli və əhatəli şəkildə həyata keçirilir. O, hər zaman vurğulayır ki, din insanları ayırmaq üçün deyil, birləşdirmək üçün göndərilmiş ilahi bir nurdur. Bu nuru qorumaq və gələcək nəsillərə ötürmək isə hər bir din xadiminin müqəddəs borcudur.
Sumqayıt “Cümə” məscidinin axundu kimi Hacı Rauf Sərdarov bu gün şəhərin mənəvi simalarından biri hesab olunur. Onun fəaliyyəti ibadət məkanının divarları ilə məhdudlaşmır, cəmiyyətin bütün təbəqələrinə sirayət edir. Şəhid ailələrinə göstərdiyi diqqət, qazilərə olan ehtiramı, dövlətə və Vətənə bağlılığı, Ramazan ayının ruhuna uyğun həyata keçirdiyi xeyriyyə təşəbbüsləri onun xidmətlərinin yalnız bir hissəsidir. Bu xidmətlər isə onu Sumqayıt ictimaiyyətinin gözündə dərin hörmət və etimad sahibi olan bir axund kimi səciyyələndirir.