Balakən rayonunda fəaliyyət göstərən Peşə Məktəbi uzun illərdir ki, bölgənin əmək bazarına ixtisaslı kadrlar qazandıran, gənclərin gələcəyinə işıq salan mühüm təhsil ocaqlarından biridir. Bu təhsil müəssisəsinin direktoru Azad Dibirov isə idarəçilik bacarığı, təşkilatçılıq qabiliyyəti və məsuliyyətli yanaşması ilə məktəbin fəaliyyətini yeni mərhələyə daşıyan rəhbər kimi seçilir. Onun rəhbərliyi altında məktəb təkcə peşə öyrədilən məkan deyil, həm də vətəndaşlıq mövqeyinin, dövlətçilik ruhunun və milli-mənəvi dəyərlərin formalaşdırıldığı bir mərkəzə çevrilmişdir.
Direktor kimi Azad Dibirovun əsas vəzifəsi tədris prosesinin düzgün və səmərəli təşkil olunması, müəllim heyətinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi və tələbələrin real əmək bazarının tələblərinə uyğun hazırlanmasıdır. O, dərs proqramlarının müasir standartlara uyğunlaşdırılmasına, emalatxanaların yenilənməsinə, praktik məşğələlərin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət ayırır. Məktəbdə yaradılan sağlam nizam-intizam mühiti, tələbə-müəllim münasibətlərində qarşılıqlı hörmət prinsipi onun idarəçilik fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir.
Azad Dibirov üçün peşə təhsili sadəcə diplom vermək deyil, gənclərə həyat bacarığı aşılamaqdır. O, hər bir tələbənin gələcəkdə müstəqil, öz ayaqları üzərində dayana bilən və cəmiyyətə fayda verən vətəndaş kimi formalaşmasını prioritet sayır. Bu məqsədlə istehsalat təcrübələrinin təşkili, yerli müəssisələrlə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və məzunların işlə təmin olunmasına dəstək göstərilməsi istiqamətində ardıcıl addımlar atılır. Məktəbin məzunlarının müxtəlif sahələrdə uğur qazanması, onların əməyə bağlılığı və peşəkarlığı rəhbərliyin düzgün strategiyasının nəticəsidir.
Onun fəaliyyətində sosial məsuliyyət xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinin övladlarına və qazilərə təhsil imkanlarının yaradılması, onların məktəbdə qayğı və diqqətlə əhatə olunması daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Azad Dibirov üçün bu məsələ təkcə vəzifə borcu deyil, həm də mənəvi məsuliyyətdir. Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələrinə göstərilən ehtiram məktəbin daxilində də bir dəyər kimi yaşadılır, tələbələrə vətənə sədaqət nümunəsi kimi təqdim olunur.
Qazilərin cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində peşə təhsilinin rolu danılmazdır. Məktəbdə qazilər üçün uyğun ixtisasların seçilməsi, onların fiziki və psixoloji vəziyyətinə uyğun tədris mühitinin formalaşdırılması Azad Dibirovun diqqət yetirdiyi əsas məsələlərdəndir. Bu yanaşma sayəsində bir çox qazilər yeni peşə qazanaraq həyatlarına inamla davam etmək imkanı əldə edirlər və bu, rəhbərliyin humanist və dövlətçilik mövqeyinin bariz göstəricisidir.
Azad Dibirovun vətənpərvərliyi onun fəaliyyətinin hər detalında hiss olunur. Məktəbdə keçirilən tədbirlərdə dövlət atributlarına hörmət, milli bayramların təntənəli qeyd olunması, şəhidlərin xatirəsinin uca tutulması xüsusi önəm daşıyır. Gənclərə dövlətə sədaqət, torpağa bağlılıq və milli kimlik anlayışı təkcə sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə aşılanır. Bu istiqamətdə aparılan işlər məktəbin tərbiyəvi mühitini daha da gücləndirir.
O, Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmlənməsi naminə həyata keçirilən siyasəti dəstəkləyir, ölkə rəhbərliyinin təhsil və gənclər siyasətinə sadiq qalaraq məktəbin fəaliyyətini həmin strateji xəttə uyğun qurur. Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə peşə təhsilinə göstərilən diqqət və qayğının bölgə səviyyəsində layiqincə icra olunması üçün səylə çalışır. Dövlət proqramlarının həyata keçirilməsi, təhsil sahəsində yeniliklərin tətbiqi onun rəhbərliyi altında sistemli şəkildə davam etdirilir.
Direktor kimi o, müəllim kollektivinin də sosial rifahını və motivasiyasını diqqətdə saxlayır. Müəllimlərin ixtisasartırma kurslarında iştirakı, onların təcrübə mübadiləsinə cəlb olunması və pedaqoji mühitin sağlam saxlanılması üçün ardıcıl iş aparılır. Çünki o anlayır ki, güclü təhsil sistemi ilk növbədə güclü müəllim deməkdir və müəllimin dəyər gördüyü yerdə keyfiyyətli nəticə qaçılmaz olur.
Azad Dibirovun idarəçilik üslubu sərt intizamla humanist yanaşmanın vəhdətinə əsaslanır. O, tələbələrə qarşı tələbkar olmaqla yanaşı, onların problemlərinə həssaslıqla yanaşır, hər bir gəncin fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə almağa çalışır. Bu balans məktəbdə sağlam psixoloji mühitin formalaşmasına, qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsinə səbəb olur.
Bu gün Balakəndə peşə təhsili dedikdə, insanların zehnində nizamlı, məqsədyönlü və dövlətçilik ruhu ilə fəaliyyət göstərən bir təhsil ocağı canlanırsa, bu, ilk növbədə rəhbərliyin düzgün istiqamət seçməsi ilə bağlıdır. Azad Dibirovun fəaliyyəti göstərir ki, peşə məktəbi yalnız sənət öyrədilən yer deyil, həm də gələcəyin məsuliyyətli vətəndaşlarının formalaşdırıldığı mühüm ictimai institutdur. Onun rəhbərliyi altında məktəb həm təhsil keyfiyyəti, həm sosial həssaslıq, həm də dövlətə sədaqət baxımından örnək nümunə kimi dəyərləndirilir.